Δυο στα δύο για το Παιδικό του ΑΓΣΙ!

Σημαντική νίκη για το Παιδικό του ΑΓΣΙ στην Ηγουμενίτσα με αντίπαλο τον τοπικό Πρωτέα με σκορ 53-63 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α φάσης του Γ ομίλου του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ο ΑΓΣΙ είχε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο το μπάσκετ και από τις δυο ομάδες ήταν κακό με πολλά λάθη με αποτέλεσμα ο ΑΓΣΙ να προηγείται με σκορ 8-12. Στο δεύτερο το θέαμα βελτιώθηκε και από τις δύο ομάδες και η ομάδα των Ιωαννίνων πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (σκορ 25-32). Η ομάδα του Παναγιώτη Κουβάτση μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα πολύ γρήγορο σερί 10-0 έφθασε τη διαφορά στην ανώτερη τιμή της στο +17 (σκορ 25-42). Στο σημείο εκείνο όμως, χαλάρωσε κι έδωσε την ευκαιρία στον αξιόμαχο Πρωτέα να πλησιάσει μέχρι τους 8 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 38-46. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε μέχρι το 35ο λεπτό όπου έφθασαν στο -5. Από εκείνο το σημείο όμως και μέχρι το τέλος του αγώνα οι παίκτες του ΑΓΣΙ έδειξαν καλά αντανακλαστικά και πήραν σχετικά εύκολα το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Από τον Πρωτέα ξεχώρισε ο Βαζούκης που σημείωσε 25 πόντους, ενώ από τον ΑΓΣΙ διακρίθηκαν οι Τζουβάρας με 21, Μήτταρης με 11 και Τσίγκας με 11. Αναλυτικά οι πόντοι του ΑΓΣΙ: (Κουβάτσης) Πάνος, Χαρίτος 4, Τζουβάρας 21, Γκούρας, Ντάτσης 4, Κωστής, Γεωργονίκος 3(1), Χρήστου 6, Μόσχος, Κασόλας 3(1), Τσίγκας 11, Μήτταρης 11.