Ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο για το Παιδικό

Την ήττα γνώρισε το παιδικό του ΑΓΣΙ την τρίτη αγωνιστική με αντίπαλο την ομάδα του Σπάρτακου στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα με τρίποντο από τα 8,5 μέτρα ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Ο Σπάρτακος που φέτος παρουσιάζεται πολύ δυνατός μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ αφού οι παίκτες του ΑΓΣΙ δεν είχαν ξεπεράσει την κούραση από τον αγώνα του Σαββάτου στην Ηγουμενίτσα. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται πάρα τα διαφορετικά πρόσωπα και σχήματα που δοκίμασε ο προπονητής του ΑΓΣΙ κι έφθασε μέχρι και τους 13 πόντους (σκορ15-28). Στο σημείο εκείνο, κάλεσε time out και η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως τελειώνοντας το ημίχρονο στο -5 (29-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά στο τέλος έμεινε αναλλοίωτη (40-45) με τις ομάδες να μάχονται σκληρά σε κάθε κατοχή. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, 6 λεπτά περίπου πριν τελειώσει το παιχνίδι η ομάδα του Σπάρτακου ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά αλλά οι παίκτες του Παναγιώτη Κουβάτση δεν τα παράτησαν και κατάφεραν 4 δευτερόλεπτα περίπου πριν τη λήξη να ισοφαρίσουν με τρίποντο μετά από time out που εκτελέστηκαν κατά γράμμα οι οδηγίες του coach και χωρίς οι αντίπαλοι να κάνουν φάουλ. Ωστόσο, ο Κούργιας με ένα buzzer beater λίγο μετά το κέντρο κατάφερε να δώσει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Ήταν ένας αγώνας διαφήμιση για το μπάσκετ των Ιωαννίνων και ο μεγάλος αριθμός φιλάθλων που βρέθηκαν το πρωί της Κυριακής στο γήπεδο αποζημιώθηκαν από την προσπάθεια των παιδιών και των δυο ομάδων.

Από τον Σπάρτακο ξεχώρισε ο Κούργιας που σημείωσε 27 πόντους και ο Δήμος με 19, ενώ από τον ΑΓΣΙ διακρίθηκαν οι Τζουβάρας με 25 και Τσίγκας με 20. Αναλυτικά οι πόντοι του ΑΓΣΙ: (Κουβάτσης) Πάνος 2, Χαρίτος 2, Τζουβάρας 25(1), Γκούρας 2, Ντάτσης 2, Κωστής, Παπαγεωργίου, Χρήστου 6(2), Μόσχος 2, Λυγούρας, Τσίγκας 20, Μήτταρης 3.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΓΣΙ το επόμενο σαββατοκύριακο στο ΕΑΝΚΙ με αντίπαλο την ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ.
Ευχόμαστε καλή συνέχεια στα παιδιά του Σπάρτακου.